Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.
Wees welgekomen | Willekeurig | Top woorden | Recent
Dit is slechts 1 definitie voor "smakelijk." Bekijk alle definities.
beleefdheidsuitdrukking vóór het eten
in Nederland: eet smakelijk!
Allez mannekes, we beginnen eraan. Smakelijk!
Bij onze noorderburen is het dan weer soms not done om “smakelijk” te zeggen aan het begin van een maaltijd: "Op veel plaatsen in Nederland zeggen ze geen “smakelijk”, omdat het geïnterpreteerd wordt als “Zie zelf maar dat het smaakt”. Daarmee impliceer je dat de kok misschien geen lekker eten heeft gemaakt." (vrt.be)
Volgens Van Dale zeggen ze in Ned.: smakelijk eten of eet smakelijk, maar niet ‘smakelijk’ alleen.
Ik heb ik Nederland eigenlijk alleen nog maar ‘eet smakelijk’ gehoord; zelfs geen ‘smakelijk eten’ (dat voor mij dus ook Vlaams klinkt, samen met alleen ‘smakelijk’)
Smakelijk! wordt in NL wel als uitroep geslaakt bij iets wat héél smerig is.
Uit je neus vreten terwijl je kroketten staat te draaien, smákelijk!
Diederik, ge hebt gelijk, ik had mijn goe brilleke niet op ;)
In vd staat: ·
smakelijk eten!; (algemeen Belgisch-Nederlands) (ook alleen) smakelijk!
Ik zal het verbeteren. Mercikes.
Zoals ik dat lees slaat het label helemaal niet op “smakelijk eten!”
In VD komt het label immers altijd voor het woord of uitdrukking, niet erna
Ik kwam hier bij toeval terecht omdat ik als Nederlander aan het zoeken was naar de Vlaamse uitdrukking voor ‘Eet smakelijk’ en stuitte op jullie ‘discussie’. De uitdrukking ‘Smakelijk’ wordt gebruikt, maar slechts zelden. Het is toch vooral ‘Eet smakelijk’ dat gebruikt wordt om iemand een goede maaltijd toe te wensen. In mijn beleving is ‘Smakelijk eten’ meer een uitdrukking die op basisscholen tegen kinderen wordt gebruikt, nadat het liedje ‘Smakelijk eten, smakelijk drinken’ is gezongen :) Ik hoop hiermee het een en ander wat opgehelderd te hebben.
Prima, JesperNL. We hebben al dikwijls mogen ervaren dat Nederlanders goei bijdragen leveren aan het VW.
Ingelogde gebruikers kunnen reacties aan deze definitie toevoegen.
Registreer als nieuwe gebruiker om het Vlaamse Woordenboek op zijn best te kunnen gebruiken. Als ingelogde gebruiker kunt ge bijvoorbeeld nieuwe termen aan ons woordenboek toevoegen, andermans definities verbeteren, en reageren op bestaande definities.
Nieuwe versie!
Er is een nieuwe versie van het Vlaams Woordenboek online. Mocht je problemen ondervinden, gelieve deze te melden op onze
GitHub.